Hobby - info: skok na titulní stránku

Vánoční svícen

Chcete mít i o vánocích na stole něco neobvyklého? A co takhle si zkusit vlastnoručně vyrobit netradiční ozdobu vánočního stolu - svícen ze suché vazby? Ale dříve než se pustíte do výroby musíte jít na procházku, nejlépe do lesa a zde nasbírat zajímavé větvičky, chvojí apod.

Svícen vhodný nejen na vánoce

Materiál a pomůcky

Pro výrobu vánočního svícnu budete potřebovat:

Postup

Nejprve do desky zatlučeme zhruba v jedné třetině od kraje zespodu hřebík, na nějž později napíchneme svíčku. Je vhodné tuto mít zespodu předvrtanou vrtákem o trochu tenčím, než je průměr hřebíku, aby se svíčka lépe nasazovala a přitom nepadala. Pokud je hřebík příliš dlouhý zakrátíme jej.

Nyní z vlhkého mechu uhněteme pevnou kouli o velikosti cca dvou mexických dolarů (kdo nezná klasiku českého filmu Limonádový Joe, tak je to přibližně 79,5 mm). Kouli přitlučeme křížem dvěmi či třemi hřebíky tak, aby koule byla dostatečně pevně přichycena k základové desce. Zároveň dbáme, aby hřebíky neprošly na druhou stranu.

Do koule zapícháme přinesené větve tak, abychom vytvořili hezké aranžmá. Větve podle potřeby zakracujeme nožem resp. zahradnickými nůžkami. Při zapichování si pomáháme šídlem či křížovým šroubovákem.

Závěr

Pokud nepočítám sběr vhodného materiálu a shánění podkladové desky, zhruba za půl hodiny je dílo hotovo. Opět však musím upozornitm že stejně jako u březového koštěte se nejedná o práci vhodnou do obývacího pokoje. Nicméně výsledek za to stojí, aspoň si to myslím.

Pokud si i Vy podle tohoto postupu uděláte radost na sváteční stůl, napište nám do listárny, či nám pošlete fotografii, rádi ji vystavíme na naše stránky.

Míla

(Pozn.: Vytvořeno a sepsáno na základě nápadu Františka Mrkvy z Radějova.)[Domů [Nahoru] [Odkazy]
------------------------------

Hodnocení článku "Vánoční svícen" (hodnoďte jako ve škole):
1 2 3 4 5
Článek "Vánoční svícen" doposud ohodnotilo 99 čtenářů průměrnou známkou 2.88.
(1... nejlepší, 5 ... nejhorší).

--------------


Poslední aktualizace proběhla 23.2.2003.  Připomínky na marcanovan@seznam.cz
Copyright ©2002 Ing. Miloslav Marčan.
Tyto stránky si přečetlo celkem 5854 krát 39209 návštěvníků. TOPlist