Hobby - info: skok na titulní stránku

Píšťalka z vrbového proutku

Jaro je v plném rozpuku. Na jaře míza stoupá z kořenů do větví, kde se začínají objevovat první rašící lístky. Z části proutku lze vytvořit píšťalka. Co k tomu budeme potřebovat? Otloukání vrbového proutku

Materiál a pomůcky

Nejlepším materiálem jsou vrbové pruty. Po dlouhém a usilovném bádání jsme v literatuře objevili, že lze rovněž použít i větvičky černého bezu. Měly by být silné alespoň jako tužka, nejvíce 1,5 cm. Pokud je proutek čerstvě uříznutý, pustíme se do práce hned, ale pro jistotu doporučujeme namočit jej na chvíli do vody. K výrobě nám budou stačit šikovné ruce a obyčejný nůž se střenkou. Pro méně šikovné doporučujeme si připravit k ruce i lékárničku. nebo aspoň přiměřené množství náplastí.

Postup

Postup vyroby pistalky z vrboveho proutku Z prutu si vybereme rovnou část, dlouhou 10 až 15 cm. Necháme jej rovný, seříznutí provedeme až po otlučení, abychom se vyhnuli poškození kůry na okrajích. Střenkou nože začneme poklepávat na kůru kolem dokola po celém obvodu prutu, aby se oddělilo lýko od dřeně proutku a kůra se dala snadno stáhnout. Dříve se při otloukání recitovaly různé říkanky a tím byla také dána doba, potřebná k otloukání: „Otloukej se píšťaličko vrbová, vrbová, pojedeme zítra ráno do lesa na drva, už jsi otlučená dost, jako měkká kost.“

Jak píšťalku vytvarujeme?

Před stažením kůry se šikmo seřízne strana, která se přikládá ke rtům. Na horní straně budoucí píšťalky vyřízneme zvukový otvor. Na protilehlém konci kůru nařízneme dokola a opatrným kroucením její část z prutu stáhneme (ukázka). Aby na okrajích nezaschla, můžeme ji krátce namočit.

Nyní vytvarujeme náústek: oddělíme malý špalíček zhruba ve vzdálenosti zvukového otvoru, nahoře z něj seřízneme tenký plátek a zasuneme zpět do stažené kůry. Druhou část také shora mírně seřízneme a zasuneme na opačné straně do kůry. Posunováním tohoto kolíčku do různé hloubky měníme tóny píšťalky.

Pozn.: Přes veškeré úsilí je velmi pravděpodobné, že vyluzované zvuky snesou pouze tvůrci píšťalky či skutečně otrlí jedinci. Nedoporučujeme tudíž hvízdat v blízkosti osob se slabou nervovou soustavou či v kostele.

Zdál se Vám náš návod nesrozumitelný? Možná lépe porozumíte popisu v Senior tipu či na stránkách Československého zálesáka.


Nataša[Domů [Nahoru] [Odkazy]
------------------------------

Hodnocení článku "Píšťalka z vrbového proutku" (hodnoďte jako ve škole):
1 2 3 4 5
Článek "Píšťalka z vrbového proutku" doposud ohodnotilo 47 čtenářů průměrnou známkou 1.68.
(1... nejlepší, 5 ... nejhorší).

--------------


Poslední aktualizace proběhla 27.4.2003.  Připomínky na marcanovan@seznam.cz
Copyright ©2002 Ing. Natalie Marčanová (75%), Ing. Miloslav Marčan (25%).
Tyto stránky si přečetlo celkem 1616619 krát 21328 návštěvníků. TOPlist