Hobby - info: skok na titulní stránku

Drátování

Pár slov o řemeslu

Drátování je technika, která se k nám dostala ze Slovenska koncem minulého století prostřednictvím vandrujících dráteníků. Původním cílem byly opravy popraskaného hliněného nádobí a výroba drobných užitných předmětů do domácnosti.
Nádobí se proděravělo šídlem okolo praskliny a spojilo spojkou z černého měkkého drátu - toto "haftování" můžeme připodobnit ke šněrování bot. Později se střepy vlepily pomocí škrobového lepidla a celé nádoby se oplétaly do drátěné sítě, většinou se čtvercovými oky. Pro porcelánové a skleněné předměty byl železný drát nahrazen měděným nebo mosazným, který se splétal do složitějších dekorativních sítí s kosočtvercovými, šestiúhelníkovými a obloučkovými oky. Poznáme v nich půdice známé z paličkované a šité krajky.
Užitné drátěné předměty jako např. pasti na myši, kuchyňské náčiní, mísy a věšáčky neměly na rozdíl od oplétání nádob žádnou vnitřní oporu. Ze silnějšího drátu se vytvarovala nosná kostra. Tenčí drát se ovíjel ve spirále kolem žeber kostry a při překřížení se kolem nich upevnil obtočením. Jednoduchá linie byla někdy přerušena různými lidovými ornamenty, jako jsou vlnovky, smyčky, kytičky apod.
Významným ozdobným prvkem byly obloučky nebo smyčky, vzniklé roztažením a zploštěním spirál z drátu. Ty se ke kostře připevňovaly pomocí tenkého drátku. Spirály, zaháknuté do sebe, byly podstatou drátěných matrací.

Drátování dnes prožívá svou renesanci, spíše pro dekorativní účely. Čerň kaleného kovu a vzdušnost motivů mís a volně závěsných objektů působí odlehčujícím, kontrastním dojmem v interiéru. Odrátovaná keramika, kraslice, skleněné lahve potěší stejně jako šperky z kovově lesklých nebo barevných materiálů. Drátěné originály se občas objeví ve vetešnictvích, moderní současné výrobky v galeriích nebo na řemeslných trzích.

Cíl těchto stránek

Určitě jste dostali chuť si tuto řemeslnou techniku vyzkoušet. Drát svým charakterem připomíná textilní vlákna, ale přitom pěkně drží tvar. Tyto stránky by vás měly postupně seznámit se základními postupy, abyste si dokázali vlastnoručním výrobkem udělat radost. V případě nejasností se ozvěte do listárny.
V Ateliérech si můžete najít kurzy.
Máte-li problém sehnat materiál, můžeme nabídnout přebytky.

Okénko autorů

Návod nám připravila Jana Pechová. Nechce o sobě podávat žádné soukromé informace, nechť za ní hovoří její výrobky. Nicméně Vám zde zanechala kontakt na sebe: pe.ja@seznam.cz.

N. Marčanová

Návody

Šperky z kamínků

Foto 1 - Šperky z kamínků

Materiál

Na šperky se používá zubařský drát z ušlechtilé oceli, zvlášť tam, kde šperk přichází do styku s pokožkou. Lze koupit v průměrech od 0,2 do 1,0 mm ve dvou provedeních:

V kombinaci s dřevěnými korálky velmi dobře vypadá měděný nebo mosazný elektrikářský drát.
Pokud potřebujeme chladný stříbrný odstín, zvolíme včelařský pocínovaný drát o průměru 0,375 mm, který je levný, měkký a dobře se tvaruje. Na šperky samozřejmě můžeme využít i různobarevné aranžérské vázací dráty nebo obyčejný železný drát zušlechtěný kalením - ponořením rozžhaveného drátu do oleje.
Pro začátek bude naším cílem poznat vlastnosti různých drátů a základní způsoby zpracování, s jejichž pomocí si zhotovíme jednoduché šperky. Budeme potřebovat:

Nářadí a pomůcky

Nejlépe bude vyhovovat sada elektrikářských kleští:

Postup

Očka

Tím nejjednodušším, ale také nejčastěji používaným prvkem v drátenictví jsou očka. Pomocí kleští s kulatými čelistmi vytvoříme na konci drátu očko podle obrázku:

Obr. 1 - Očko

Pozor - drát musíme ohýbat dvakrát – poprvé při tvorbě vlastního očka a podruhé celé očko v protisměru. Chceme-li očko celé uzavřít (např. při spojování dvou volných konců drátu při nastavování), zmáčkneme jej kleštěmi s plochými čelistmi.

Návlek pro korálek

Velmi pěkně působí náhrdelník z dřevěných korálků pospojovaných měděným drátkem. Nejprve si odměříme drátky stejné délky do všech korálků, které chceme použít tak, aby byl korálek pevně sevřen mezi dvěma očky viz obrázek č.2 . Očka u každého korálku je vhodné “postavit” kolmo na sebe, při jejich spojování za sebou bude výsledný náhrdelník lépe vypadat.

 

Obr. 2 - Navléknutí korálku

Tip

Namísto korálků můžeme do náhrdelníku zařadit ozdobné prvky (vlnovky, spirálky) vytvarované přímo z drátu.

Foto 2 - Ozdobné prvky tvarované z drátu

Kamínek

Zajímavou technikou je použití principu šité krajky při opletení kamínku. Připravíme si včelařský drát o délce asi 1,5 metru. Začneme očkem o průměru cca 2 – 3 mm na jednom konci drátu:

Obr. 3 - První uzlík

Do tohoto očka “ušijeme” smykovacím stehem asi 10 smyček tak, aby bylo možno plynule navázat jedenáctou smyčkou do první smyčky. Smyčky klademe stále stejným směrem. Příliš těsně je neutahujeme, respektujeme vůli drátu.

Obr. 4 - První řada smyček

V následující (druhé) řadě “šijeme” smyčky do smyček předešlé řady a snažíme se o pravidelné rozestupy smyček.

Obr. 5 - Druhá řada smyček

Po několika řadách "ušitých" volně v ruce vložíme do vzniklého košíčku kamínek. Oplétáme ho smyčkami po spirále, tj. z jedné řady přejdeme plynule do řady následující. Přitom tvarujeme drátěnou síťku podle tvaru kamínku - při rozšiřování budou smyčky větší (nebo upleteme dvě na jednom místě), při zužování naopak menší (nebo smyčku vynecháme).
Dojde-li během oplétání drátek, navážeme podle obrázku. Vyčnívající konce drátku začistíme uštípnutím těsně u kaménku až při dokončování šperku.

Obr. 6 - Navázání drátu

Dopleteme-li na opačný vrchol kaménku, vytvoříme pomocí kleští s kulatými čelistmi z drátku očko pro zavěšení (lze i přes tenkou tyčku – např. náplň do propisovací tužky apod.). Očko u vrcholu kamínku zmáčkneme kleštěmi a několikerým omotáním drátkem vytvoříme “krček”. Konec drátu přimáčkneme tak, aby nikde nevyčníval.

Obr. 7 - Očko na zavěšení a ukončení omotáním

Variace

První a poslední očko nemusíme umístit na vrcholy kamínku, ale třeba z boku, takže výsledné opletení bude připomínat medailon.
Pokud budeme “očka” v jednotlivých řadách umísťovat přesně do středu smyčky předcházející řady, bude se vytvářet pravidelný “síťový” vzor. Posuneme-li "očka" k sobě, bude se vytvářet "spirálový" vzor. Při umísťování “oček” nad překřížení vzniknou "sloupky". Technikou šité krajky lze vytvářet nepřeberné množství vzorů: smyčky lze “šít” nikoli do každé smyčky předchozí řady, ale třeba ob smyčku, v další řadě pak “šít” dvě či tři smyčky do velkého oka předchozí řady, jako je tomu na fotografii

Foto 3 - Odrátovaný hrnek

Závěr

Doufám, že se Vám dílo povedlo a máte svůj originální VLASTNORUČNÍ šperk. Pokud sami vymyslíte nějaký zajímavý vzor, podělte se o něj, prosím, s námi a naším prostřednictvím i s dalšími příznivci této techniky. Pro inspiraci ještě jedna fotografie:

Foto 4 - Brouci

Pokud jste něčemu v návodu nerozuměli, napište do listárny. Další inspiraci můžete rovněž nalézt na stránkách s příbuznou tematikou.

Jana Pechová

 


Tyto stránky si od 5.11.2000 přečetlo Skvělé WWW počítadlo návštěvníků.


[Domů [Nahoru] [Odkazy]
------------------------------

Hodnocení článku "Drátování" (hodnoďte jako ve škole):
1 2 3 4 5
Článek "Drátování" doposud ohodnotilo 55 čtenářů průměrnou známkou 1.42.
(1... nejlepší, 5 ... nejhorší).

--------------


Poslední aktualizace proběhla 23.2.2003.  Připomínky na marcanovan@seznam.cz
Copyright ©2000 Ing. Natalie Marčanová. TOPlist